05.11.2019
Termin rozpoczęcia: | 01.10.2019 |
Termin zakończenia: | 01.11.2019 |
Konkurs dla dzieci i młodzieży pt. „Sacratissimo Cordi – Polonia Restituta” („Najświętszemu Sercu – Polska Odrodzona”) 2019 r.
Stowarzyszenie – Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu
Już po raz szósty organizujemy konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, w którym pragniemy przypomnieć jeden z najbardziej zapomnianych faktów z dziejów Poznania – historię budowy przed II wojną światową i zburzenia przez Niemców w 1939 r. Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zwanego Pomnikiem Wdzięczności. W tym roku przypada 80 rocznica zburzenia Pomnika Wdzięczności – dlatego zależy nam bardzo, by przypomnieć, nie tylko sam fakt istnienia tego Pomnika, ale także wszystko, co on symbolizował, odwagę, prawość, umiłowanie Boga i Ojczyzny, cechy charakterystyczne dla każdego Poznaniaka, Wielkopolanina i Polaka.
Pomnik Wdzięczności, którego odbudową zajmuje się organizator Konkursu, został zbudowany w 1932 r. i był największym i najbardziej rozpoznawalnym monumentem przedwojennego Poznania. W październiku 1939 r. Niemcy po zajęciu Poznania wysadzili go w powietrze, a figurę Chrystusa wyrzucili na śmietnik i przetopili na kule armatnie. Fakt ten poruszył i zapadł w pamięci ówczesnych Poznaniaków, którzy wierzyli, iż po wojnie Pomnik zostanie na pewno odbudowany, ale niestety do dziś jeszcze się to nie udało. W czasie dwóch swoich wizyt w Poznaniu (w 1983 i 1997 r.) Jan Paweł II za każdym razem wspominał o Pomniku Wdzięczności w swoich homiliach. Wierzymy, że wspólnym wysiłkiem sprawimy, iż Pomnik ten wróci po latach nieobecności na ulice Poznania. W roku 80-tej rocznicy jego zburzenia przypomnijmy wszystkim jak on wyglądał i spróbujmy wyobrazić sobie jak mogłyby go witać współczesne dzieci, młodzież i ich rodzice.
W 2016 r. Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika wykonał odlew 5-metrowej figury Chrystusa – centralny element monumentu. Stoi ona obecnie przy Kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusa przy ul. Kościelnej w Poznaniu
– Arcybiskup Metropolita Poznański
– Kuratorium Oświaty w Poznaniu
– NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska
– Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej
Konkurs ma na celu przybliżenie najmłodszym mieszkańcom naszego miasta historii naszej Ojczyzny – Polski i naszej „małej Ojczyzny” – Wielkopolski. Pragniemy wspierać nauczycieli i wychowawców w ich pracy, by w aktywny i nowoczesny sposób wspólnie wśród młodego pokolenia kształtować poczucie dumy z bycia Polakami i Wielkopolanami i by upowszechniać w zbiorowej świadomości godne i wyjątkowe fakty z naszych dziejów.
Co roku temat jest zmieniany. Temat proponowany na rok 2019 to „Poznań był zawsze wierny Bogu i Ojczyźnie. Przypomnijmy mieszkańcom naszego miasta, jak wyglądał Pomnik Wdzięczności”.
udział w konkursie polega na wykonaniu jednej pracy – rysunku na podany temat (dowolne skojarzenia) kredkami na formacie A3 lub A4
udział w konkursie polega na wykonaniu jednej pracy indywidualnej w dowolnej technice plastycznej płaskiej (kredka, ołówek, tempera, akwarela, olej, mozaika, witraż itp.) przedstawiającej Pomnik Wdzięczności w kontekście zaproponowanego tematu (dowolne skojarzenia) na formacie A3 lub A4
udział w konkursie polega na wykonaniu jednej prezentacji multimedialnej (indywidualnej lub grupowej) w dowolnym programie komputerowym na zaproponowany temat (interpretacje i skojarzenia historyczne z wykorzystaniem wiedzy zdobywanej na lekcjach historii, religii, czy języka polskiego).
udział w konkursie polega na wykonaniu jednej pracy pisemnej – dziennikarskiej, literackiej lub historycznej na w/w temat. Może to być wiersz, rozprawka, wypowiedź, opowiadanie itp. lub świadectwo, czyli zapisana wypowiedź (monolog) lub wywiad z osobą, która pamięta Pomnik Wdzięczności (objętość do 7 tys. znaków).
Prace konkursowe oceniać będzie jury powołane przez Organizatora.
Przewiduje się wartościowe nagrody rzeczowe (dyski z pamięcią zewnętrzną, tablety
i e-czytniki do książek oraz pen drivy) oraz oryginalnie zaprojektowane i
wydrukowane indywidualnie dla każdego laureata dyplomy dla zdobywców I, II i III
miejsca w każdej kategorii. Katecheta lub inny nauczyciel – opiekun konkursu,
którego uczeń będzie laureatem I nagrody otrzymuje także nagrodę rzeczową oraz
indywidualny dyplom. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymują pamiątkowe
dyplomy i drobne upominki.
na stronie internetowej www.pomnikwdziecznosci.pl
oraz :
Jolanta Hajdasz tel. +48 607 270507, j.hajdasz@post.pl
Stanisław Mikołajczak, tel. +48 666073884, stmikolajczak@gmail.com
Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności we współpracy z Wydziałem Katechetycznym Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu przygotował dla katechetów konspekty lekcji religii (oraz materiały pomocnicze – film i zdjęcia archiwalne) na temat kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i historii Pomnika Wdzięczności dla wszystkich szkolnych poziomów wiekowych. Są one do pobrania na stronie www.pomnikwdziecznosci.pl i Wydziału Katechetycznego .